Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč se zvyšuje nehodovost kamionů?

19. 12. 2007

            V poslední době často ve zprávách slýchávám že se někde převrátil kamion. Nevím čím to je, ale tyto zprávy slýchávám čím dál častěji. Zhoršuje se snad kvalita řidičů profesionálu? Doufám že ne. Nebo je to tím že někteří dopravci nutí své řidiče nedodržovat AETR (povinné přestávky) a řidiči jsou potom unavení? Nebo je to snad neukázněností řidičů osobních automobilů, kteří nebezpečně předjíždí nejen kamiony, kteří se jim uhýbají a někdy sjedou do strouhy a převrátí se. Může to být i něčím jiným, ale já si myslím  že to bude kombinace všeho. Myslím si, že největší podíl na tom bude mít verze, kdy dopravci nutí své řidiče jezdit do úplného vyčerpání. Potom už nevím co má větší vliv na zvyšování nehodovsti kamionů jestli se snižuje kvalita řidičů, nebo díky neukázněným řidičům osobákům.

       Dopravci

              Dopravci by si měli uvědomit, že když budou řidiče nutit jezdit bez přestávek, tak riskují nejen vysoké pokuty, ale hlavně také zvyšují šanci, že jejich řidič někde usne za volantem a rozbije jeho velmi drahý kamion. Ale to není nejdůležitější. Nejsmutnější na tom je, že řidič se může i zabít a úplně nejhůř může zabít ještě někoho dalšího. Řidiči by se měli takovýmto dopravcům vyhýbat aby se do této pozice nedostali. A kdyby ano neměli by dopravce poslouchat. Je to sice složité, protože je zato dopravce velmi pravděpodobně vyhodí, ale alespoň má řidič jistotu, že se někde nezabije, nebo dokonce někoho jiného. Před těmito dopravci by měli varovat ostatní řidiče. Tito dopravci by měli dostávat velmi vysoké pokuty, aby se jim to nevyplatilo. Když budou opakovat svoje prohřešky tak by tito dopravci měli mít zákaz činnosti.

     Ostatní řidiči

             Na druhé straně se stane také hodně nehod kamionů, které kamiony nezavinily. Bohužel ve většině případů to policajti hodí na kamion a média nehodu zveličují a dávají vinu jednoznačně kamionům. Dám příklad. Jede kamion po silnici tak jak má a na křižovatce nedá auto přednost. Dojde k nehodě a kdo myslíte že nehodu zavinil? Řidič auta? Omyl. Řidič kamionu. Prý měl dávat pozor na řízení a nehodě by stihl zabránit. Kdo by věřil takové kravině? Asi nikdo. Kromě policistů a médií. V novinách by bylo určitě napsáno: Kamion smetl auto na křižovatce a nebo něco takovýho.. Potom se nemůžeme divit že ty lidi nemají moc v lásce nákladní auta. Nebo jiný příklad. Kamion převrácený ve strouze. Kamiona předjížděl nějaký blazen. Proti němu jelo auto. Myslíte že ten blázen uhnul a zařadil se zpět za kamion? Ani náhodou. Právě naopak pokračoval dál v jízdě. Určitě si řekl: Co já budu zpomalovat? On se stejně uhne. Ano protijedoucí auto se uhlo i řidič kamionu se uhybal co to šlo. A nakonec i kam to nešlo. Utrhla se s ním krajnice a kamion se skutálel do hlubokého příkopu. Kdo myslíte že za to mohl? Řidič kamionu! Prý se neměl uhýbat. To je sice pravda, řidič by měl jet ve svém směru a nepřekračovat krajnici. Jenomže kdyby se kamion neuhnul tak se obě auta srazí. A kdo myslíte že by za to opět mohl? No kamion. Měl by přece uhnout ne? Měl by přece zajistit bezpečnost silničního provozu ne? Taková je realita tak to většinou chodí. Bohužel.

       Mladí řidiči

                   A dalším faktorem je že mladí řidiči nemají dostatečný výcvik a nemají dostatečnou praxi. Chápu, chtějí za každou cenu řídit velký kamion. I já chci. Jenomže ještě nemáme najeto tolik kilometrů. Dříve se mladí zaučovali na vojně podobně jako můj táta. Dnes tomu tak není. Stačí si udělat poměrně drahou autoškolu a můžeme jezdit. Já mám tu výhodu že táta jezdí kamionem a takže už mnoho věcí znám. Někdy jezdím, ale to jenom mezi místním vesnicemi, po hlavní mě táta nepustil, ani já bych si netroufl, ale samozřejmě že mě to láká sjet si po pořádný silnici. Ono se už taky něco pochytí, když jsem jenom spolujezdec. Vidím jak se ty ostatní auta chovají, i jak se auto chová za různého počasí, s vlekem, bez vleku, naložený prazdný. Samozřejmě abych v tom měl praxi musím to zažít za volantem v normální rychlosti. Ale už aspoň očekávám co by se mohlo stát a jsem na to připraven. Někdo tuto možnost nemá a sedne za volant a některé nástrahy na silnici ho překvapí. V autoškole by se měli budoucím profesionálním řidičům více věnovat. Možná by nebylo na škodu založit třeba obor řidič kamionu. Strojvůdci, nebo piloti taky mají svůj obor.

-------------------------------------------------------------------------- 

Toto všechno kdyby se zlepšilo tak by možná ubylo na silnicích tolik nehod kamionů. Doufám že se tak někdy stane.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář